78210

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 28. 6. 2012
Re: r?mek lang

"Jediný nedostatek je to, že se používá naprosto mýticky lipové dřevo. Je to velmi náchylné dřevo k hnilobě po vyvaření a co se týká trvanlivosti nepřekonatelná je borovice potom smrk, který mi při výrobě nástavku odpadá jako ořez který ještě zužitkuji."


Ono taky ještě před 20 lety byly rámky poměrně drahá věc, že skoro nikdo je nevyvařoval. Skoro všichni voští vyřezávali, aby rámky měly životnost až desítky cyklů. Tam byla ta lípa ideální, protože byla lehká, přitom dostatečně pevná a protože lípa nemá léta, přířezy se při sbíjení neštípaly.
Jinak podle mých zkušeností lípa po vyvařování nehnije, ale ve vařící vodě nebo páře dřevo lípy hodně měkne, spoje, hlavně sbité hřebíky, povolují a loučky se ohýbají.
To až dneska se z rámků stalo téměř spotřební zboží, takže nevadí, když projdou vyvařováním dvakrát a konec.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57796


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu